Karácsony ünnepe

Karácsony a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe, Jézus születésnapja. Napjainkra családi vonatkozása felerősödött, a szeretet, az összetartozás, az ajándékozás ünnepe lett.

A karácsony előzményei

Amióta az emberiség földműveléssel, állattartással foglalkozik a napfénynek, a meleg tavaszi és nyári hónapoknak óriási szerepük van az emberi társadalmak életében. Az emberek táplálékukat a meleg időszakokban tudták megtermelni, ilyenkor bőség és jólét jellemezte a közösség életét, szemben a hideg téli napokkal, amikor az éhezés, a hideg és a sötét kerítette hatalmába az embereket.

Érthető tehát, ha az ókori népek hálaadó, köszöntő rítusokkal ünnepelték a téli napfordulót, amely időponttól kezdve a nappalok egyre hosszabbodnak, átvitt értelemben a fény győzedelmeskedik a sötét éjszaka felett. Ezeknek a rítusoknak az is a szerepük volt, hogy az elcsigázott emberekbe reménységet, hitet öntsenek, hogy könnyebben viseljék azt az időt, ami a tavasz beköszöntéig hátravan.

Az ókori Rómában a december 17 – 24. közötti időszakban tartották a Szaturnália ünepeket. Szaturnusz a földművelés, a paraszti munkák istene a római hitvilágban. Az emberek nagy lakomákkal, ivászatokkal, tánccal, zenével ünnepelték Szaturnuszt, szokásban volt a szolgák megajándékozása, és bizonyos munkák tiltva voltak. A házaikat örökzöld borostyánágakkal díszítették. A naptárreformig a Római Birodalomban az új év kezdete is ekkorra esett.

A mai értelemben vett, keresztény karácsonyról a IV. század óta emlékezünk meg, eredetileg december 25-e Jézus születésnapja, az előző este karácsony vigíliája, más szóval karácsony böjtje vagy Szenteste, 26-a pedig az ünnep második napja.

December 24. Karácsony vigíliája

Hagyományosan ezen a napon állítjuk fel a karácsonyfát és ezen az estén ajándékozzák meg egymást a családtagok Magyarországon. Az ajándékozás szokásának eredete bizonyos elméletek szerint a Napkeleti Bölcsek történetére vezethető vissza, akik a csecsemő Jézusnak ajándékokkal hódoltak Betlehemben. Karácsony megünneplése a kereszténység terjedésével az egész világon elterjedt, bár vannak természetesen különbségek az egyes országok szokásai között.

Karácsony csodája

A karácsony éj varázslatát valószínűleg mindnyájan ismerjük. Bár napjainkra az ajándékozás rendkívül fontos momentuma lett az ünnepnek, mégis a karácsony éj misztikuma, csodája nem múlt el. Ez az ünnep, melynek valódi tartalma a legelevenebben él ma is. Karácsony este minden elcsendesedik, a közlekedés leáll, és ha olyan szerencsénk van, hogy hó is esett, a csend még teljesebb. Míg advent a reményteli várakozás ideje, a Szenteste maga a megvalósult és beteljesedett csoda, a Megváltó születésének napja. A képzőművészetben, a zenében talán a legtöbbször feldolgozott téma.

Jézus születésének története

Anyja, Mária, Józsefnek a názáreti ácsnak a jegyese volt, de még mielőtt egybekeltek volna, Mária gyermeket fogant a Szentlélek erejéből. József a judeai Betlehembe ment Máriával, mert Augusztusz császár rendelete szerint összeírás volt. Ott tartózkodásuk alatt jött el a szülés ideje, de mivel szállást nem kaptak, Mária egy jászolban hozta világra gyermekét. A pásztoroknak , akik a pusztán legeltették a nyájat, megjelent az Úr angyala, és tudatta velük, hogy megszületett a Megváltó. A pásztorok meg is találták Betlehemben Máriát és a Kisdedet, hódolatukat fejezték ki az Isten fiának. (Más változatban a Napkeleti bölcsek kaptak jelet Jézus születéséről, ők keresték fel a kisdedet, és ajándékokat vittek neki.)

Karácsonyi népszokások

Regölés

A regölés a téli napforduló ősi, pogánykori szokása. Férfiak jártak házról-házra és bőség, termékenységvarázsló rigmusokkal köszöntötték a háziakat. Általában karácsony másnapján, 26-án került rá sor. A néprajzkutatók a regölés dallam és prozódiai sajátosságaiban finnugor eredetet mutatnak ki ( a kutatás szerint a sámánénekkel van összefüggésben). Különféle népi hangszerekkel (duda, dob, csengő…) is kísérték a regölést, a szereplők kifordított báránybőr bundát viseltek. A regösök a házhoz való megérkezéskor a házigazdától engedélyt kérnek, hogy elmondhassák az éneket, ezután beköszöntőt mondanak, majd gyakori a csodaszarvas legenda valamely változatának elmondása, ezután következnek a jókívánságok a háziaknak és az adománykérés. Állandó szövegrész a refrén: ” Haj, regö rejtem, azt is megengedte az a nagyúristen.”

Betlehemezés

A betlehemezés a magyar paraszti hagyomány egyik legismertebb és legnépszerűbb, többszereplős, dramatikus népszokása a karácsonyi ünnepkörben. Tulajdonképpen pásztorjáték, azt a történetet meséli el, melyben Jézus születésekor a pásztorok vagy a „három királyok” ( a napkeleti bölcsek) meglátogatják a jászolban, barmok közt fekvő kisdedet és Máriát. A betlehemezők, általában férfiak, legények vagy gyerekek betlehemet visznek magukkal. Ez fából, papírból készült jászol, melyben a szent család figuráit és a jászolban fekvő állatokat ábrázolják. A dramatikus játék részei a bekéredzkedés, a háziak köszöntése, a születéstörténet felolvasása vagy előadása, adománygyűjtés. Állandó szereplők a pásztorok (külön megemlítendő az öreg pásztor) és egy angyal, illetve bizonyos vidékeken Heródes. Az erdélyi betlehemes hosszabb terjedelmű misztériumjáték, több szereplővel. Általában megjelenítik Szűz Máriát, Szent Józsefet is.

 

Rómában az Istentiszteleti és Szentségi Fegyelmi Kongregáció 2014. június 8-ai, pünkösdvasárnapi keltezéssel Ferenc pápa által jóváhagyott és megerősített körlevelet adott ki a szentmise békerítusáról.

A dokumentum alapján felhívom a figyelmet arra, hogy a béke átadása a főcelebráns részéről csak a közvetlen mellette álló felé, kézfogással történjen, akik szintén ugyanezen módon adják tovább a béke jelét a szomszédjuknak. A koncelebráns paptestvérektől ugyanezt kérem. A főcelebráns továbbá ügyeljen arra, hogy a kézfogás során az oltárt ne hagyja el! A hívektől kérem, hogy csak a szomszédjukkal fogjanak kezet, hiszen a béke ritust közvetlen a szentáldozás követi, amely méltó összeszedettséget igényel mindenkitől.

Kérem, a paptestvéreket szíveskedjenek híveiket is tájékoztatni a rendelkezésről.

/Váci Egyházmegye Körlevele:1734/2014. sz. A béke rituális kifejezése a szentmisén/

The HighSPEED Szilveszteri VIP Party

Idén kerül először megrendezésre exkluzív szakrális helyszínen a Berceli Plébánia VIP Szilveszteri Partija.

Belépés kizárólag előzetes regisztráció alapján!

Regisztráció itt

Hittanosoknak belépődíj nincs.  Beugró 1 tányér sütemény vagy 1 üdítő. Korlátlan étel és italfogyasztás egész este.

Éjfélkor közös hálaadás, koccintás.

Maximális jókedv, maximális józanság.

Karácsonyi Ünnepi Miserend

2014.12.22.H   6:30   Hajnali mise a Becskei Templomban

8:00   Fenyőfák kivágása és beállítása a templomokba. Kérjük, hogy azok a férfiak, akik szívesen segítenének jelezzék ezt a plébánián vagy a tanács tagoknál.

2014.12.23. K    6:00   Hajnali mise a Berceli Templomban, utána gyóntatás!

9:00   Karácsonyfák díszítése a Berceli Templomokban. Mindenkit szeretettel várunk.

2014.12.24.Sz 17.00   Pásztorjáték a Galgaguta Templomban

                           18:00   Igeliturgia a Galgagutai Templomban (Dudás Imre)

                                           19:00   Szentmise a Szécsénkei Templomban

                           21:00   Szentmise a Nógrádkövesdi Templomban (Moys Gábor)

                           21:00   Szentmise a Becskei Templomban

                           23:00   Pásztorjáték a Berceli Templomban

                           24:00   Éjféli Szentmise a Berceli Templomban

2014.12.25.Cs   8:30   Szentmise a Berceli Templomban

                                           10:30   Szentmise a Galgagutai Templomban

                           10:30   Igeliturgia a Becskei Templomban

                           12:00   Igeliturgia a Szécsénkei Templomban

                           12:00   Igeliturgia a Nógrádkövesdi Templomban (Robi Atya)

                           15:00   Igeliturgia a Vanyarci Templomban

2014.12.26.P     8:30   Szentmise a Berceli Templomban

                                           10:30   Igeliturgia a Galgagutai Templomban

                           10:30   Szentmise a Becskei Templomban

                           12:00   Szentmise a Szécsénkei Templomban

                           12:00   Igeliturgia a Nógrádkövesdi Templomban

                           17:00   Filmklub a berceli plébánián: Charles Dickens: Karácsonyi Ének

2014.12.27.Sz 15:00   Szentmise a Nógrádkövesdi Templomban

                           17:00   Szentmise a Berceli Templomban borszenteléssel

2014.12.28.V     8:30   Szentmise a Berceli Templomban

                                           10:30   Szentmise a Galgagutai Templomban

                           10:30   Igeliturgia a Becskei Templomban

                           12:00   Igeliturgia a Szécsénkei Templomban

                           12:00   Szentmise a Nógrádkövesdi Templomban

                           15:00   Igeliturgia a Vanyarci Templomban

2014.12.31. Szilveszteri ifjúsági összejövetelt tartunk a berceli plébánián a plébánián élő hittanos gyermekek, fiatalok számára. Regisztráció honlapunkon.